Rahman ve rahim olan Allahın adıyla başlarız.

Gökleri yeri ve arasındakileri yoktan var eden Allaha hamd olsun

İki cihan güneşi önderimiz rehberimiz sevgilimiz Rasulullah sav salat ve selam olsun.

Selam rasulullahın ehlibeytine, ashabına, alimlerimize sehitlerimize ve yolunda giden müminlerin üzerine olsun. Amin

 

 İnsanları Allah’a çağıran, iyi iş yapan ve “Ben müslümanlardanım ” diyenden daha güzel sözlü kim olabilir? Fussilet 33

 

Bundan daha güzel sözlü kim olabilir.Bu soru aslında kimse bundan daha güzel sözlü olamaz demektir. Allah’a davet eden sözden daha güzel bir söz olamaz ki ,o kişinin sözü güzel olsun.Söyleyenin sözünün güzel olması sözün güzel olmasındandır.Yoksa söz sahibinin güzelliği değildir.

 

Söz sahibinin güzelliği ancak inandığı ve söylediği sözleri yaşamasıyla ,yaşadıklarıyla örnek olmasıyla güzellik kazanır. Zira okuyup öğrenen ancak öğrendiğiyle amel etmeyenlere Allah cc

“Kendilerine Tevrat öğretildiği halde, onun gereğini yapmayanların durumu, sırtına kitap yüklenmiş merkebin durumu gibidir. Allah’ın ayetlerini yalanlayan kimselerin durumu ne kötüdür! Allah zalimleri doğru yola eriştirmez.”Cuma suresi 5 ayet. Buyurmaktadır.

İnsanlığımızın farkına ancak hakkı hak bilip hakka uymak yaşamak ,batılı batılı bilip batıldan uzaklaşmakla varabiliriz.

Biz insanların imanlarını sorgulamak için yaratılmadık bizim görevimiz bu değil.İnsanların imanlarını sorgulamak  bizim acizliğimizden başka bir seyi göstermez.Bu konuda insanların imanlarına dair sözünü esas alıp davetimizle ilgilenmeliyiz.

BİZİM GÖREVİMİZ TEMSİL EDEREK TEBLİĞ ETMEKTİR.

Bizim görevimiz temsil ederek tebliğ etmektir.Eger temsil etmeden tebliğ etmeye kalkarsak bunun adı tebliğ değil komedi olur.Allah verdiği nimeti kulunun üzerinde görmek ister deriz.Ancak hep aklımızda zenginlik vardır.Allah bize para vermiştir villada oturacağız arabamızı yenileyeceğiz çünkü Allah nimetini üzerimizde görmek ister…Peki Allahın nimeti her zaman mı sermayedir.Tam nimet İSLAM dır.İslam nimetinin güzellikleri hiç mi üzerimize yakışmaz Allah güzel bir namazı güzel bir orucu ,daveti ,infakı,fedakarlığı üzerimizde görmek istemez mi?.Yoksa biz islamı nimet olarak mı görmeyiz.?Yada işimize mi gelmez.?

Bizim birinci görevimiz okumaktır.Kitabı okumak, aileyi okumak, toplumu okumak, kainatı okumak, Allahın yarattığı her bir şeyi gücümüz yettiğince okumaktır.

OKUYUP FIKH ETMEKTİR

Fıkıh yaşadığımız ortamı bireyleri, toplumu, semtimizi ,coğrafyayı, ahlaki, iktisadı ve siyasi olarak okuyup öğrenmek  sonuçlara ulaşabilmektir.Yaşadığımız coğrafyada neler oluyor biz bu durumda neler yapabiliriz? Çevremizdeki maddi ve manevi zorluk içerisindeki komsularımıza nasıl faydamız olur bunları değerlendirebilmemiz gerekmektedir.

Toplum içerisinde genel durum herkesin sıkıntısı vardır ve önce kendi durumuyla ilgilenilmesi gerekmektedir.İnsanların karnı doyarsa barınırsa işi gücü olursa kafasını kaldırıp sağa-sola bakabilmektedir.Tebliğimiz insan üzerine bina edilmelidir.İnsanların faydası üzerine yaptığımız çalışmalar bereketlenecektir.Vakfımız derneğimiz şahsımız faydasına attığımız adımların sonu hep güdük eksik kalacaktır.Allahın rızasına insanın kurtuluşuna attığımız adımlar bizim kurtuluşumuz olacaktır. Allahın yardımı her zaman samimi ihlaslı kullara isabet edecektir.Bu Allahın vaadidir.

Bizler biliyoruz ki başarı asla sayıyla değerlendirilemez.Bizler bediri uhudu muteyi biliyoruz müminler hep azınlıktı ama basarısız olmadılar.Sayı olarak üstün olduğumuz Huneyn gününüde biliyoruz. ’’Yeryüzü bütün genişliğine rağmen onlara dar gelmişti.’’ Dolayısıyla başarı sayıyla değildir.

O  kimseler ki, insanlar onlara: “Muhakkak ki, insanlar, size saldırmak için toplandılar. Artık onlardan korkun.” dedikleri zaman bu söz onların îmânını artırdı. Ve “Allah bize kâfîdir ve O, ne güzel vekildir.” dediler. A’li İmran 174.

Bizler sayıya ve konumumuza bakmadan Allahın bize yüklemiş olduğu oku öğren yaşa ve anlat ilkesinden asla vaz geçmemeliyiz.

NASİHAT TOPUNU BAŞKASINA ATMAYACAĞIZ

Basrada bir tüccar varmış Muhammed muktedir.İşçisine ürünleri göstermiş bunlar 5000…bunlar 10000… bunlarda 15000 dirhem .Bu fiyatlara göre sat demiş.

Dükkanı geri geldiğinde durum nedir diye sormuş işçisi Yabancı Bir müşteri geldi şu 5000 dirhem olan elbiseyi pazarlık eder düşüncesiyle 10.000 dirhem dedim oda pazarlık etmedi 10.000 dirheme satın aldı.Buda parası der.

Dükkan sahibi o adamı nerede bulacağını sorar.işçisi şu handa kalıyormuş der.Kalkar o hana gider.Adamı bulur.Der ki:Bugün bu elbiseyi satın almışsın işçim sana 5,000 lik  bu elbiseyi 10.000 dirheme satmış sana üç tane teklifim var hangisini seçersen ona uyalım.

1.istersen bu elbiseyi iade et 10.000 lik bi elbise al.

2.istersen bu elbisenin farkını iade edeyim

3.istersen elbiseyi iade et paranı geri vereyim.

Satın alan kişi bizim orada bu elbise 10000 ve fazlası eder onun için ben razıyım hiçbir sşeye gerek yok demiş.Mal sahibi ben kesinlikle razı değilim.çünkü     rasulullah sav. Kim kendi nefsi için istediğini kardeşi içinde istemediği müddetçe gerçekten kamil mümin olmaz.Ben kendime bir ürün pahalı satılsın istemezdim dolayısıyla kabul edemem demiş.

Biz bu hadisi serifi kendimize ilke edinirsek toplumuzun ıslahına nasıl bir etki eder onu varın siz düşünün. Ayeti kerimede Allaha cc bize ne buyuruyordu.

Haşr 7:…….. Resul size ne verdiyse onu alın; sizi neden yasakladıysa ona son verin ve Allah’tan korkun. Hiç kuşkusuz, Allah’ın azabı çok şiddetlidir.

Biz kendimize ve tebliğimize bakalım Allah cc Rasulullah sav. Şu uyarıyı yaparken biz kendimize nasıl bir pay alsak fayda elde etmiş oluruz.

Maide Suresi 67.   Ey resul! Rabbinden sana indirileni tebliğ et. Eğer bunu yapmazsan onun verdiği peygamberlik görevini yerine getirmemiş olursun……

 

Bırakalım kim nederse desin:

Gülen gülsün hak bizi bilsin

 

Ne güzel demiş Necip Fazıl Kısakürek:

Yamadık dünyamızı yırtarak dinimizden

Dinde  gitti dünyada gitti elimizden.

 

Dinimizi ahiretimizi mamur etmek istiyorsak dünyamızı iman ve Salih amellerle imar edeceğiz.Okuyacağız yaşayacağız yaşatacağız.  Aksi takdirde dünyamızı mamur etmek için dinimizden inancımızdan fedakarlık edip ahiretimizi berbat edeceğiz.Şüphelilerden kaçmamız gerekirken Güncel kurum fetvalarıyla  haramlara dalacağız.Allah cc kalbimizi İslami istikametten ayırmasın Allaha kul Rasulune sav. Ümmet eylesin.Yanlışlarımızı düzeltsin doğrularımızın sayısını arttırsın.Doğrularda sebat ettirsin yanlışlardan vazgeçirsin amin.

Sübhaneke Allahümme vebi hamdik neşhedu enlailahe illa ent nestağfiruke ve netubu ileyk.