bismillahirrahmanirrahim

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla başlarız.

Gökleri yeri ve arasındakileri yoktan var eden Allaha hamd olsun

İki cihan güneşi önderimiz rehberimiz sevgilimiz Rasulullah sav salat ve selam olsun.

Selam rasulullahın ehlibeytine, ashabına, alimlerimize sehitlerimize ve yolunda giden müminlerin üzerine olsun. Amin

 

İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. Bir de bakarsın ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir.Fussilet 34

 

İyilikle kötülük bir olmaz.İyilik ve kötülükte kendi aralarında derece derece farklıdır.Müminler hem iyiliği isterler hemde iyilik içerisindeki iyiliğin en güzelini isterler.

 

EN İYİYE EN GÜZELE TALİP OLMAK

 

Onlar, “Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle” diyenlerdir.  Furkan suresi 74 ayet

 

En iyisine talip olmak ilmin en güzeli,imanın en salihi,sözün en güzeli,sadakanın en güzeli,sehadetin en güzeli,abdestin en güzeli,namazın en güzeli,elbisenin en güzeli,amelin ibadetlerin en güzeli Allahın rızasına en uygun olanıdır.Çünkü ne kadar sevgi o kadar hassasiyettir.Ne kadar sevgi o kadar bedeldir,okadar fedakarlıktır.

 

Karşılığı ise kötülüklerden kaçmak uzaklaşmaktır.Başkasının malına el uzatmak haramdır en kötüsü yetimin malına el uzatmaktır.Zina haramdir en kötüsü mücahidin hanımına dokunmaktır.Dolayısıyla her türlü kötülükten uzak durmanın gayreti içerisinde olmalıyız.

Bu bizim imanımızın beyanı açısındanda çok önemlidir.zira rasulullah sav.bir hadisi seriflerinde şöyle buyuruyor :

 

Men rea minkum  münkere  : Sizden biri bir kötülük gördüğü zaman onu eliyle düzeltsin buna gücü yetmezse diliyle düzeltsin onada gücü yetmezse kalbiyle buğz etsin zaten bundan aşağısında olanda hardal tanesi kadar iman yoktur.Yani gördüğümüz bir kötülüğe karşı imanımız varsa imanımızın bu kötülüğe razı olması mümkün değildir.İşte bu rıza Yahudilerden bir kavmin helak olma sebebidir.bunlar peygambere iman ediyor peygamberlerinin emrettiği şekilde ibadetler işliyorlardı.Ancak emri bil maruf nehyi anil münkeri terk etmişlerdi.Allah da onları helak etti.

 

Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim

Onu dindirmek için kamçı yerim çifte yerim

Adam,aldırmada geç diyemem aldırırım

Çiğnerim çiğnenirim hakkı tutar kaldırırım.

 

İdfa’a billeti hiye Ahsen : Kötülüğü en güzel şekilde def et.Kötülüğü her durumda terk edip kendimizden çevremizden uzak tutacağiz ancak nasıl engüzel şekilde def edeceğiz ki bizim adımıza bu bir hayır yazılsın. Tebliğe dönüşsün hidayet kapıları açsın.

 

Mekkenin fethi bunu bize en güzel şekilde anlatır.Devrim yapmış mekkeyi fethetmiş bir devlet başkanı genel af ilan ediyor akabinde önümüzde ki tablo gurup gurup insanlar gelip imanlarını açıklıyorlar.

 

Tabiki kimi gönül hoşluğuyla bunu yapıyor kimi toplum genel bir şekilde iman ettiği için toplum psikolojisiyle hareket ediyorlardı.Bunlardan bir örnekte Fudale dir

 

Fudale babası bedirde öldürülmüş kendisi mekkenin fethinde imanını açıklamış biridir.Ancak babasının intikam ateşi içinde sönmemiş kini geçmemiştir.Rasulullahı sav.öldürmek için fırsat kollamaktadır.Birgün kabeyi tavaf ederken Rasulullahı gözüne kestirir onu takip etmeye başlar.Allah cc Rasulullaha sav Fudale nin durumunu bildirir.Rasulullah sav onun yanına gidiyor ve diyor ki :Ey Fudale kalbini temizle Allah buna müsaade etmez dedi.Fudale nin kalbini göğsünü sıvazladı. Fudale diyor ki :Gönlüm okadar ferahladı ki Rasulullahı sav o kadar sevdim ki bana babamı öldürmemi söylese vallahi bunu yapardım.

 

Bunlar dan bir örnekte Ebu mahsure dir.

Ebu Mahsure uzun saçlı saçları taki yere kadar uzanan biriydi. Kendisine diyorlar ki: saçlarını kes sen kabenin müezzinisin sana bu kadar uzun saç hiç yakışmıyor. Anlatmaya başlıyor.Mekke fethedilmişti.Bilal öğle namazı için ezan okuyordu.13 ..14 yaşlarındaydım.Alay etmek için bende ezan okumaya başladım.Alay için sesimi eğip büküyordum.

Rasululah sav duymuş beni çağırın buraya gelsin demiş beni yanına götürdüler.  Anam babam feda olsun ben böyle iyi birini daha görmedim .Yaklaş dedi. Başımı okşadı. Oku bakayım biraz önce okudugun ezanı dedi okudum. Şurayı uzat burayı kısa söyle diye bana öğretti .Kabe de okumak ister misin dedi Evet dedim. Beni başımı ,kalbimi sıvazladı.Bundan sonra kabenin müezzini sensin dedi. Ben oraya gittiğimde öldürülmekten korkuyordum kabenin müezzini yaptı beni.Ben bu saçları saç uzatmaya olan merakımdan uzatmıyorum.Onun mübarek elleri değdiği için kesmek istemiyorum .

 

Çarşıda imamı Azzam birine çarpmış adam dönmüş imamı azama bir tokat atmış.sonra imam buna bakmış demiş ki benim sana vuracak gücüm var,sendende korkmuyorum ancak sana vurmayacağım hakkımı helal edeceğim ve eğer ahirette şefaat hakkı verilirse sana şefaat edeceğim

Çünkü Allah cc  ‘’İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. Bir de bakarsın ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir.’’Fussilet 34 der.

 

Rasulullaha sav biri gelir .Ey Allahın rasulu benim akrabalarım var ben onlara iyi davranıyorum onlar bana kötü davranıyor,ben onlara giderim onlar bana gelmez,ben onları ziyaret ederim onlar beni ziyaret etmez,ben ne yapmalıyım der.rasulullah sav. Derki sen iyilik yapmaya devam et sen kazanacaksın buyurur.

Hz. Yusufun kıssasını hepimiz biliriz.Kötülüğe karşı iyilik nasıl olur.

 

Bizzat Allaha cc açık iftira edilmesine taşkınlık yapılıyor olmasına rağmen Allah cc rızık vermeye devam ediyor.

 

Yine Rasulullah sav.

:Güçlü kuvvetli kavgada yenen değil öfkesine sahip olandır.

 

Biriniz öfkelendiğinde gitsin abdest alsın öfke şeytandandır.Şeytan ise ateşten yaratılmıştır.Ateşi su söndürür. İstiaze okuyun ,ayaktaysanız oturun,oturuyorsanız yatın buyurmuştur.

 

Öz cümle ile: İyilik ile kötülük bir olmaz.Bize düşen şahsi meselelerimizde af yolunu tutmak bela ve musibetleri iyilikle savmaktır.Allahın hakkı ve dini ile ilgili hususlarda hemen iyiliği emir kötülükten sakındırma yolunu tutmamız gerekmektedir.

‘’Bu olğunluğa ancak sabredenler kavuşturulur,buna ancak hayırdan büyük bir pay sahibi olanlar kavuşturulu.’’ Fussilet 35

 

‘’Eğer şeytandan gelen kötü bir düşünce seni dürtecek olursa hemen Allaha sığın.Çünkü o her şeyi işitir ve bilir.’’Fussilet 36

 

Allah akıbetlerimizi hayır etsin.İyiliği kendine yol edinenlerden kılsın.şer ve şerlilerden uzak eylesin amin

 

Vel hamdulillahi Rabbil Alemin